Asset Publisher Asset Publisher

Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki 2019

XVIII Święto Polskiej Niezapominajki

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVIII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Program XVIII Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Ligi Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Golden Life.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów w ośrodku przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

11.00 – 11.20 uroczyste otwarcie XVIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.00 – 11.20 uroczyste otwarcie XVIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.20 – 11.30 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

11.30 – 11.45 Bajarz z leśnej polany Antoni Zięba

11.45 – 12.00 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu

12.00 – 12.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy – Zespół ludowy „Fasolki”

12.15 – 12.35 występ dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach

12.35 – 12.40 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni-Letnisku

12.40 – 12.50 występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach

12.50 – 13.05 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku

13.05 – 13.35 Prezentacja sokolnika

13.35 – 14.00 występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.

14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół Golden Life

 

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

  • Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska
  • Pokaz Stowarzyszenia Taoistycznego TAI CHI z Radomia
  • Pokaz musztry młodzieży z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu

 

Informacje dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

  • Zbiórka o godz. 10 przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (ul. 25 Czerwca 68). Startujemy o godz. 10.15;
  • Przejazd w asyście policjantów ulicami: 25 Czerwca, Żwirki i Wigury, 11 Listopada, Zbrowskiego, Energetyków i Starą Wolą Gołębiowską do ul. Potkańskiego, po jej przecięciu przejazd ul. Podleśną i Pacyńską do szosy Radom – Kozienice, następnie znajdującym się przy trasie mostem przejazd przez Pacynkę, za mostem ul. Poduchowną wjazd do lasu (w lewo), do zielonego szlaku pieszego, dalej szlakiem przejazd do drogi Kozłowskie Komorniki – Siczki, tu skręt w prawo niemal do leśniczówki, zwrot w lewo i leśną drogą znów do zielonego szlaku pieszego, a dalej do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku na Święto Polskiej Niezapominajki;
  • Trasa ok. 18 km w jedną stronę, łatwa technicznie, w ośrodku ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego Rodex;
  • Aby zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce trzeba je wysłać na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać Jazda z Miasta!, a w treści podając imię i nazwisko uczestnika, zgłoszenia do piątku 17 maja do północy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. Przebieg uroczystości relacjonowany będzie przez prezenterów pogody Programu 1 Polskiego Radia: Annę Hardej i Maciej Oswalda w audycjach: „Czas pogody” (godz. 10.00-12.00) oraz w „Muzycznej Jedynce” po godz. 14.00.

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/7,Jedynka

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

19 maja, godz. 11.00 – 15.00

Ważne komunikaty:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 19 maja 2019 r.

Odjazd z Radomia:

- przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 ,

- drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).
 

Powrót z Ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

Resources to get


135 lat radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych

11 grudnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku miała miejsce konferencja poświęcona ludziom w 135-letniej historii radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych połączona ze spotkaniem wigilijnym.

Konferencja ,,Ludzie w 135-letniej historii radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych" poświęcona została ludziom, którzy pracowali i pracują dla dobra radomskich
i świętokrzyskich lasów. Było to ostatnie wydarzenie kończące obchody jubileuszu 135-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, obecni i emerytowani kierownicy jednostek radomskiej dyrekcji, a także pracownicy biura RDLP.

Podczas konferencji odsłonięto tablicę  upamiętniającą wybudowanie w roku jubileuszu sali konferencyjnej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku  i poświęcono salę.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/konferencja-ludzie-w-135-letniej-historii-radomskiej-dyrekcji-lp-#.VnepOF4Ysxg


III Konferencja naukowa "Edukacja przygodą"

Niemal 120 osób z całej Polski w dniach 16-17.10.2015 r zgłębiało tematykę pedagogiki przygodą. To już trzecia konferencja z cyklu "Edukacja przygodą".