Asset Publisher Asset Publisher

Słoneczne Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki, które odbyło się w niedzielę 19 maja w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku minęło pod znakiem słonecznej pogody, rodzinnego pikniku oraz rekreacji w lesie. Leśny ośrodek znów stał się stolicą obchodów święta uwielbienia rodzimej przyrody i wzajemnej życzliwości.

Impreza została zorganizowana po raz 18. Zainicjował ją w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio. Podczas jednej z audycji doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

Niezapominajki rosną w wielu środowiskach, 13 gatunków występuje w Polsce. Najpospolitsze w naszym kraju są: błotna – najczęstsza, występuje na wilgotnych łąkach, brzegach strumieni, wilgotnych lasach, drugi dość pospolity gatunek to niezapominajka leśna – częsta w żyznych lasach i zaroślach oraz polna – wszędobylska. Niepozorna niezapominajka w kulturze wielu narodów jest kwiatem pamięci, nie tak dawno popularne były kartki z motywem niezapominajki wysyłane osobom bliskim sercu, lub z okazji imienin w dowód pamięci i życzliwości. Pokaźną kolekcję takich kartek zebrał leśnik z Podkarpacia Edward Marszałek.

Święto Polskiej Niezapominajki w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku Nadleśnictwa Radom podobnie jak inne plenerowe wydarzenia organizowane w Nadleśnictwie Radom ma wielu stałych bywalców – przyjeżdżają tu bardzo chętnie całe rodziny. I na tegorocznej Niezapominajce każdy znalazł coś dla siebie. Wreszcie podczas majówki dopisała pogoda. Nie padało i nawet – co jest wyjątkowe w maju tego roku było słonecznie.

Tradycyjnie obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą poświęconą twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Redaktor Andrzej Zalewski został też Honorowym Obywatelem Jedlni-Letnisko, a w dniu 16 maja 2014 roku na deptaku nad zalewem w Jedlni został odsłonięty pamiątkowy głaz z tablicą poświęconą Redaktorowi.

Piknik na polanie przy ośrodku otworzyli Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora RDLP w Radomiu oraz Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Po koncercie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu w atmosferę leśnych opowieści wprowadził uczestników Antoni Zięba, nauczyciel  z Technikum Leśnego w Brynku, laureat konkursu zainicjowanego przez red. Andrzeja Zalewskiego „Bajarze z leśnej polany”. Wspominał swoje rodzinne strony – Puszczę Jodłową rodem z powieści Stefana Żeromskiego.

Niezwykle barwne i wesołe były występy dzieci i młodzieży na scenie. Wystąpiły dzieci z przedszkoli i szkół z Jaroszek, Jedlni-Letniska, Pionek, Radomia, Słupicy oraz młodzież z Domu Kultury w Zwoleniu.

Niezapominajka to też pokazy plenerowe. Swoją pasją z uczestnikami pikniku podzielił się sokolnik Radosław Sulczyński, na co dzień pracownik Nadleśnictwa Przysucha. Po nim Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu pod kierunkiem Pawła Łuka-Murawskiego, Aspiranta Policji Państwowej wykonała pokaz sprawnego posługiwania się karabinem z bagnetem, mini pokaz walki floretem i sportową szablą klasyczną. Wielkim powodzeniem cieszyły się również atrakcje przygotowane na małej scenie w uroczysku „Darz bór”. Wystąpili: klub seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska, stowarzyszenie taoistyczne TAI CHI z Radomia, a młodzież z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu wykonała pokaz musztry.

Relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać w Programie 1 Polskiego Radia, które było patronem medialnym tego wydarzenia relacja

Na pikniku każdy mógł ciekawie spędzić czas. Warsztaty, gry i konkursy przygotowane zostały przez nadleśnictwa z leśnych kompleksów promocyjnych „Puszcza Kozienicka”, „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Polski Związek Łowiecki, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, radomskie Miejskie Biuro Konserwatora Przyrody, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej i inne instytucje związane z ochroną środowiska. Powodzeniem cieszyły się stoiska szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko, szczególnie pokazy ptaków drapieżnych z koła sokolniczego i warsztaty stolarskie. Popularna była także wystawa Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, które w ramach stoiska Nadleśnictwa Kozienice przywiozło ze sobą swoich małych podopiecznych – pszczoły. Uczestnicy mieli okazję do bezpośrednich rozmów z leśnikami w duchu tegorocznej kampanii Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi. Leśnicy prezentowali też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – pokazali samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Na rozległej polanie piknikowej można było również podziwiać wytwarzanie rękodzieła inspirowanego przyrodą, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego.

Tego dnia Leśny Ośrodek w Jedlni-Letnisku stał się miejscem wielu zorganizowanych i rodzinnych wypraw oraz rajdów rowerowych. Metę mieli tu uczestnicy rowerowej Jazdy z Miasta! zorganizowanej przez Pawła Matrackiego z Salonu Rowerowego RODEX we współpracy z leśnikami. Była też wyprawa z leśniczym z kijkami nordic walking na Mysie Górki.

Święto Polskiej Niezapominajki uświetnił zespół muzyczny Golden Life.


Święto Polskiej Niezapominajki

Święto Polskiej Niezapominajki 2019

XVIII Święto Polskiej Niezapominajki

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVIII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Program XVIII Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Ligi Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku w ramach Jazdy z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Golden Life.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów w ośrodku przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

11.00 – 11.20 uroczyste otwarcie XVIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.00 – 11.20 uroczyste otwarcie XVIII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.20 – 11.30 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

11.30 – 11.45 Bajarz z leśnej polany Antoni Zięba

11.45 – 12.00 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu

12.00 – 12.15 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy – Zespół ludowy „Fasolki”

12.15 – 12.35 występ dzieci z  Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach

12.35 – 12.40 występ dzieci ze Publicznej Szkoły Podstawowej w Jedlni-Letnisku

12.40 – 12.50 występ dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 „Lipowy zakątek” w Pionkach

12.50 – 13.05 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku

13.05 – 13.35 Prezentacja sokolnika

13.35 – 14.00 występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.

14.00 – 15.00 występ gwiazdy – zespół Golden Life

 

Na małej scenie na uroczysku „Darz bór” zaprezentują się:

  • Klub Seniora „Ale babki” z Jedlni-Letniska
  • Pokaz Stowarzyszenia Taoistycznego TAI CHI z Radomia
  • Pokaz musztry młodzieży z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu

 

Informacje dotyczące przejazdu rowerowego w ramach akcji „Jazda z miasta!":

  • Zbiórka o godz. 10 przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu (ul. 25 Czerwca 68). Startujemy o godz. 10.15;
  • Przejazd w asyście policjantów ulicami: 25 Czerwca, Żwirki i Wigury, 11 Listopada, Zbrowskiego, Energetyków i Starą Wolą Gołębiowską do ul. Potkańskiego, po jej przecięciu przejazd ul. Podleśną i Pacyńską do szosy Radom – Kozienice, następnie znajdującym się przy trasie mostem przejazd przez Pacynkę, za mostem ul. Poduchowną wjazd do lasu (w lewo), do zielonego szlaku pieszego, dalej szlakiem przejazd do drogi Kozłowskie Komorniki – Siczki, tu skręt w prawo niemal do leśniczówki, zwrot w lewo i leśną drogą znów do zielonego szlaku pieszego, a dalej do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku na Święto Polskiej Niezapominajki;
  • Trasa ok. 18 km w jedną stronę, łatwa technicznie, w ośrodku ognisko i upominki od sponsora – Salonu Rowerowego Rodex;
  • Aby zgłosić swoje uczestnictwo w wycieczce trzeba je wysłać na adres jazdazmiasta@radom.agora.pl, w tytule wpisać Jazda z Miasta!, a w treści podając imię i nazwisko uczestnika, zgłoszenia do piątku 17 maja do północy.

Patronat medialny nad wydarzeniem objął Program 1 Polskiego Radia. Przebieg uroczystości relacjonowany będzie przez prezenterów pogody Programu 1 Polskiego Radia: Annę Hardej i Maciej Oswalda w audycjach: „Czas pogody” (godz. 10.00-12.00) oraz w „Muzycznej Jedynce” po godz. 14.00.

Więcej informacji: https://www.polskieradio.pl/7,Jedynka

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

19 maja, godz. 11.00 – 15.00

Ważne komunikaty:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 19 maja 2019 r.

Odjazd z Radomia:

- przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 ,

- drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).
 

Powrót z Ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

resources-to-get


135 lat radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych

11 grudnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku miała miejsce konferencja poświęcona ludziom w 135-letniej historii radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych połączona ze spotkaniem wigilijnym.

Konferencja ,,Ludzie w 135-letniej historii radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych" poświęcona została ludziom, którzy pracowali i pracują dla dobra radomskich
i świętokrzyskich lasów. Było to ostatnie wydarzenie kończące obchody jubileuszu 135-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, obecni i emerytowani kierownicy jednostek radomskiej dyrekcji, a także pracownicy biura RDLP.

Podczas konferencji odsłonięto tablicę  upamiętniającą wybudowanie w roku jubileuszu sali konferencyjnej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku  i poświęcono salę.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/konferencja-ludzie-w-135-letniej-historii-radomskiej-dyrekcji-lp-#.VnepOF4Ysxg


III Konferencja naukowa "Edukacja przygodą"

Niemal 120 osób z całej Polski w dniach 16-17.10.2015 r zgłębiało tematykę pedagogiki przygodą. To już trzecia konferencja z cyklu "Edukacja przygodą".