Wydawca treści Wydawca treści

Święto Polskiej Niezapominajki

XVII Święto Polskiej Niezapominajki

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVII Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Lasy Państwowe podczas cyklicznej imprezy, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści dla społeczeństwa, gospodarki i przyrody. Program XVII Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi”.

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”, Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Ligi Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Miejskiego Biura Konserwatora Przyrody, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, szkół leśnych i drzewnych z Zagnańska i Garbatki-Letnisko. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rowerami przyjechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku.

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Paweł Stasiak z zespołem Papa D.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego

11.00 – 11.30 uroczyste otwarcie XVII edycji Święta Polskiej Niezapominajki

11.30 – 11.45 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu

11.40 – 12.00  występ Bajarza z Leśnej Polany

12.00 – 12.20  występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka” w Radomiu

12.20 – 12.45 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku

12.45 – 12.55 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni Letnisko

12.55 – 13.10 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu

13.00 – 13.30 pokaz szermierki Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu  

13.30 – 13.55 pokaz Koneckiego Klubu Karate Kyoukushin pod przewodnictwem leśnika Mateusza Garbacza

14.00 – 15.00 występ gwiazdy

 

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

 

Miejsce:

Nadleśnictwo Radom - Leśny Ośrodek Edukacyjny im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku

 

Termin:

20 maja, godz. 11.00 – 15.00

 

Ważne komunikaty:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 20 maja 2018 r.

Odjazd z Radomia:

- przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30 ,

- drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).
 

Powrót z Ośrodka w Jedlni-Letnisku w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą miały z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

Osoby do kontaktu:

Edyta Nowicka – RDLP w Radomiu

e-mail: edyta.nowicka@radom.lasy.gov.pl

Telefon: 48 385 60 16, tel. kom. 604 579 388

 

Bernarda Zegarek – LOE w Jedlni - Letnisku

e-mail: bernarda.zegarek@radom.lasy.gov.pl

Tel. 48 322 10 11


XVI Święto Polskiej Niezapominajki

Święto życzliwości – Święto Polskiej Niezapominajki!

Słoneczna niedziela tłumnie zgromadziła uczestników Święta Polskiej Niezapominajki, a Jedlnia-Letnisko po raz 16. stała się stolicą obchodów tego święta. W pikniku zorganizowanym przez Lasy Państwowe wzięło udział kilka tysięcy osób.

Święto Polskiej Niezapominajki obchodzone jest już po raz 16., a zapoczątkował je w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski. Jest to święto leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają las i polską przyrodę, a główny jej cel to promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Pamiętajmy – aby dbać, trzeba pokochać, aby pokochać – trzeba poznać.  Ma również inny przekaz – to tak jak niezapominajka – symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje, a jej przekaz przeplata się w strofach poezji, kartkach pocztowych, czy nazwach ulic.

A jak zrodziła się idea Święta Polskiej Niezapominajki? Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek, bo mamy środowisko przyrodnicze w bardzo dobrym stanie i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem święta jednoczącego ludzi pod hasłem wzajemnej życzliwości i dowodem uwielbienia rodzimej przyrody. A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w którą realizację włączyli się leśnicy. 

Redaktor na jednym ze Świąt Polskiej Niezapominajki tak powiedział o tym święcie:

Zabawa pożyteczna, bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, że jesteśmy cząstką przyrody, że ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, do kraju, do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka (…) Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków.

Tegoroczne obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku redaktora Andrzeja Zalewskiego. Nadanie imienia, to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi dokonane przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu.  Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w liście przesłanym na tę okazję napisał: Cieszę się, że leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu od lat z wielkim zaangażowaniem kontynuują to święto wszystkich miłośników ojczystej przyrody, i że rozpoczynają je od złożenia kwiatów pod tablicą poświęconą śp. Andrzejowi Zalewskiemu, patronowi tutejszego ośrodka. Podczas składania kwiatów dla uczczenia pamięci zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Dalsze uroczystości miały miejsce na scenie. Po sygnale myśliwskim w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu gości powitał Jerzy Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Następnie Krzysztof Janeczko, zastępca dyrektora generalnego ds. gospodarki finansowej oraz gospodarowania zasobami majątkowymi odczytał list Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. Bardzo potrzebujemy takich pozytywnych świąt przypominających nam o tym, jak wielkim darem możemy się cieszyć, między innymi w postaci ogólnodostępnych, pięknych i pełnych przyrodniczego bogactwa lasów (…) Święto Polskiej Niezapominajki to wspaniała okazja, by to sobie na powrót uświadomić, by w radosny sposób celebrować tętniącą wiosennym życiem ojczystą przyrodę, ale także dowiedzieć się o niej więcej, nauczyć lepiej o nią dbać – napisał dyrektor. Życzył uczestnikom święta wiele słońca, radości i dobrej zabawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi pod znakiem Polskiej Niezapominajki.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Uczestnicy pikniku wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, a następnie obejrzeli występy dzieci z przedszkoli i szkół, w tym: Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka" w Radomiu, Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Jana Brzechwy w Słupicy, Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Myśliszewicach, Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących  w Jedlni – Letnisku, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie, Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu, Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu. Kolejną atrakcją był pokaz ćwiczeń ruchowych Tai Chi w wykonaniu Stowarzyszenia Taoistycznego TAI CHI z Radomia. Święto Polskiej Niezapominajki na scenie zakończył koncert zespołu Oddział Zamknięty.

Jak co roku atrakcją były stoiska leśników i zaprzyjaźnionych instytucji, a na nich warsztaty, gry i konkursy przygotowane przez nadleśnictwa z LKP Puszcza Kozienicka, Puszcza Świętokrzyska, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, technika leśne w Zagnańsku i Garbatce-Letnisku, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej. Duże zainteresowanie wzbudziła zagroda edukacyjna „Nasza Zwierzęta" z osłem domowym o imieniu Maniek, kucykiem – Rudą, miniaturkami owiec i kóz, a także kurami ozdobnymi, które przyjechały z Centrum Edukacji Przyrodniczej im. ks. Jana Chrapka i Arboretum Nadleśnictwa Marcule. Powodzeniem cieszyło się stoisko Technikum Leśnego w Zagnańsku, które nie tylko promowało szkołę, ale także prezentowało ptaki drapieżne z koła sokolniczego.  Popularna była także wystawa Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach, które w ramach stoiska Nadleśnictwa Kozienice przywiozło ze sobą swoich małych podopiecznych-pszczoły. Można było degustować miód, a także przyglądać się ich pracy w ulach wykonanych z przeszklonych ścian. Na pikniku można było również podziwiać wytwarzane rękodzieła, w tym hafty, koronki i biżuterię, zakupić wyroby regionalne czy naturalne kosmetyki na bazie miodu i pyłku kwiatowego, a także posilić się tradycyjnym jadłem.

Dla zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking oraz przejazd rowerowy w ramach akcji „Jazda z miasta". Leśny Ośrodek w Jedli-Letnisku w tym dniu stał miejscem finału rajdu pieszego „Niezapominajki" zorganizowanego przez PTTK.

Wszystkiemu towarzyszyła słoneczna pogoda i miła atmosfera, a relację ze Święta Polskiej Niezapominajki można było wysłuchać na żywo w Programie 1 Polskiego Radia, które było patronem medialnym tego wydarzenia.

Uczestnicy Niezapominajki na długo zapamiętają majówkę z leśnikami.

Tekst : Dorota Włosowska, RDLP w Radomiu

Zdjęcia: Małgorzata Karaśkiewicz, Dorota Włosowska, RDLP w Radomiu

 

 


 

 


Święto Polskiej Niezapominajki 2017

Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu zapraszają na XVI Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 r. Andrzej Zalewski, redaktor radiowej Jedynki i prowadzący Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.  

Lasy Państwowe na cyklicznej imprezie, organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku na terenie Nadleśnictwa Radom będą promować realizowaną zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści. Program XVI Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: „Lasy Państwowe. Zapraszamy – Las dobre sąsiedztwo".

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują: rajdy rowerowe, nordic walking oraz zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw LKP „Puszcza Kozienicka", LKP „Puszcza Świętokrzyska" i Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking.  Natomiast wszystkich, którzy rowerami chcą pojechać na Święto Polskiej Niezapominajki do Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku zapraszamy na najbliższą Jazdę z Miasta!

W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Oddział Zamknięty.

Szczegółowy plan Święta Polskiej Niezapominajki: 

10.40 – 11.00 złożenie kwiatów przed tablicą poświęconą pamięci red. Andrzeja Zalewskiego
11.00 – 11.30 uroczyste otwarcie XVI edycji Święta Polskiej Niezapominajki
11.30 – 11.40 koncert Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu
11.40 – 11.55 występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego „Niezapominajka" w Radomiu
11.55 – 12.05 występ dzieci z Publicznej szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Słupicy
12.05 – 12.15 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. H.Sienkiewicza w Myśliszewicach
12.15 – 12.30 występ dzieci z Publicznego Przedszkola w Jedlni-Letnisku
12.30 – 12.40 występ dzieci z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jedlni Letnisko
12.40 – 12.50 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie
12.50 – 13.00 występ dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu
13.00 – 13.10 występ uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu
13.10 – 13.35 pokaz ćwiczeń TAI CHI
14.00 – 15.00 występ gwiazdy

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ciekawie i aktywnie spędzić majowy dzień z leśnikami!

Ważne komunikaty:

Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni - Letnisku zapewnia bezpłatny przewóz uczestników "Święta Polskiej Niezapominajki" w dniu 14 maja 2017 r.

Odjazd z Radomia:

- przystanek na ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) w godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30,

- drugi przystanek na os. Gołębiów (za stacją paliw Orlen).

Powrót z Ośrodka w Jedln-Letnisko w godz. 14.30, 15.00, 15.30.

Autobusy PKS będą posiadać z przodu plakat Święta Polskiej Niezapominajki.

 

 

Materiały do pobrania


Turniej wiedzy pożarniczej

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom" oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego o tematyce prewencji przeciwpożarowej.

 

 


 


Badania obiektów turystycznych Puszczy Kozienickiej

Na terenie nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Kozienicka: Kozienice, Radom i Zwoleń realizowane są badania dotyczące turystyki. Leśnicy poznają potrzeby i oczekiwania osób odwiedzających lasy, a turyści otrzymają lepszą ofertę rekreacyjną.

Badania realizowane są w ramach tematu badawczego pt. „Opracowanie mierników i narzędzi pomiaru efektywności wykorzystania obiektów turystycznych w Lasach Państwowych". Prowadzi je wiedeński Universität für Bodenkultur (BOKU) na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Obejmować będą okres 12 miesięcy (lato 2016 – wiosna 2017).

Wyniki badań będą pomocne leśnikom w odpowiedzi na pytania dotyczące liczby turystów odwiedzających obiekty turystyczne i edukacyjne utworzone na terenie Puszczy Kozienickiej. Miejsca, w których realizowane są badania to: ścieżki edukacyjne: Królewskie Źródła, Śródborze (przy szkółce leśnej Przejazd), Krępiec (przy zbiorniku Budowa) i Jedlnia (przy zalewie w Siczkach). W tych miejscach w najbliższą niedzielę 26 czerwca na turystów będą czekali leśnicy i naukowcy, którzy będą przeprowadzali ankiety i liczyli turystów. Będzie to pierwszy dzień pomiaru – tzw. weekendowy. Tego lata badania realizowane będą także w dzień roboczy – w czwartek 30 czerwca, a w kolejnych porach roku także po 2 dni. Pozwoli to na uzyskanie kompleksowego obrazu natężenia ruchu turystycznego w ciągu całego roku. Leśnicy poznają również preferencje i oczekiwania turystów. Przetestowane zostaną metody badań ruchu turystycznego.

Zakres badań obejmuje:

  • automatyczny pomiar natężenia ruchu turystycznego w wybranych lokalizacjach za pomocą czujników Eco Counter – pomiar ciągły w cyklu rocznym,
  • pomiar ręczny natężenia ruchu za pomocą wystandaryzowanych formularzy pomiarowych,
  • badania ankietowe – wywiady bezpośrednie z użyciem kwestionariuszy,
  • dokumentowanie tras wycieczek na podkładzie kartograficznym – w ramach wywiadu bezpośredniego,
  • dokumentacja tras wycieczek za pomocą systemu GPS-tracking (loggery),
  • badania ankietowe online – na stronach internetowych nadleśnictw oraz w lokalnych mediach.

Leśnicy zapraszają do udziału w badaniach w terenie oraz w anonimowej ankiecie online https://survey.boku.ac.at/index.php/219784?lang=pl

Możliwa jest także rejestracja trasy wędrówki lub treningu w lesie za pomocą GPS i przesłania na adres las@boku.ac.at lub na Facebookowy profil: LasyTrasy. Trasę należy zapisać w formacie gpx.

Więcej informacji o badaniach można uzyskać w Nadleśnictwie Kozienice, które koordynuje badania: http://www.kozienice.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/wez-udzial-w-badaniu-ruchu-rekreacyjnego#.V2zdd6LpxUo

Świeto Polskiej Niezapominajki 2016

15 maja Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku stał się stolicą obchodów Święta Polskiej Niezapominajki. W pikniku zorganizowanym przez Lasy Państwowe w sercu Puszczy Kozienickiej wzięło udział kilka tysięcy osób. Na uczestników czekały rajdy rowerowe, nordic walking, edukacja leśna i niezapomniane atrakcje na scenie.

Niezapominajki

to są kwiatki z bajki!

Rosną nad potoczkiem,

patrzą rybim oczkiem.

 

Gdy się płynie łódką,

Śmieją się cichutko

I szepcą mi skromnie:

„Nie zapomnij o mnie".

Maria Konopnicka

Niezapominajki

 

15 maja to Święto Polskiej Niezapominajki, które zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący Ekoradio Andrzej Zalewski. To święto leśników i przyrodników ma na celu promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie. Ma również inny przekaz – to tak jak niezapominajka – symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje.

Redaktor Andrzej Zalewski prowadząc audycję radiową doszedł do wniosku, że skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? A prowadząc pewnego razu audycję radiową w Walentynki stwierdził, że w Polsce luty to mało miłosny miesiąc. Czasem zakochanych jest przecież maj, gdy wszystko kwitnie. I tak zrodziła się idea zapoczątkowania tego święta, w której realizację włączyli się leśnicy.

 

Redaktor na jednym ze Świąt Polskiej Niezapominajki tak powiedział o tym święcie:

- Zabawa pożyteczna bo my musimy stąd, z tego miejsca ponieść w Polskę szacunek do lasów, szacunek do przyrody, że jesteśmy cząstką przyrody, że ten kwiatek musi nas uczyć nie tylko szacunku do przyrody, ale również miłości bratniej, miłości do ludzi, serdeczności, pamięci o rodzinie, do kraju, do tego wszystkiego ma służyć Niezapominajka.

 

Tegoroczne obchody Święta Polskiej Niezapominajki rozpoczęto od złożenia kwiatów przed tablicą pamiątkową twórcy Święta Polskiej Niezapominajki i patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku. Nadanie imienia, to wyraz szczególnego wyróżnienia za zasługi poczynione przez redaktora dla leśnej społeczności oraz dla promocji ośrodka i regionu. Podczas składania kwiatów dla uczczenia pamięci zagrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu.

Po złożeniu kwiatów posadzono dąb szypułkowy upamiętniający jubileuszową – XV edycję Święta Polskiej Niezapominajki.

Dalsze uroczystości miały miejsce na scenie. Po sygnale myśliwskim w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich głos zabrał Andrzej Matysiak, dyrektor RDLP w Radomiu, gości powitał Jacek Karaśkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Radom. Następnie został odczytany list Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. – Bardzo potrzebujemy takich pozytywnych świąt przypominających nam o tym, jak wielkim darem możemy się cieszyć, między innymi w postaci ogólnodostępnych, pięknych i pełnych przyrodniczego bogactwa lasów – napisał dyrektor. Życzył uczestnikom święta wiele słońca, radości i dobrej zabawy wraz z rodzinami i przyjaciółmi pod znakiem Polskiej Niezapominajki.

Paweł Sałek, wiceminister środowiska w swoim wystąpieniu przypomniał, że Święto Polskiej Niezapominajki to nasze polskie, narodowe Walentynki. Zaznaczył, że redaktor Andrzej Zalewski łączył wokół idei Niezapominajki leśników, rolników i ogrodników.

 

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Uczestnicy pikniku obejrzeli na scenie występy Bajarzy z Leśnej Polany, wysłuchali koncertu muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, a następnie występy dzieci z przedszkoli i szkół. Kolejnymi atrakcjami były: pokaz musztry paradnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia i szermierki w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu. Święto Polskiej Niezapominajki na scenie zakończył koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni.

 

Podczas pikniku atrakcją były leśne stoiska, a na nich warsztaty, gry i konkursy przygotowane przez nadleśnictwa z LKP Puszcza Kozienicka, Puszcza Świętokrzyska, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum przy Nadleśnictwie Marcule, Świętokrzyski Park Narodowy, Kozienicki Park Krajobrazowy, Ligę Ochrony Przyrody, Centrum Edukacji Ekologicznej w Radomiu, Sanepid, technika leśne w Zagnańsku i Garbatce-Letnisku, Muzeum Wsi Radomskiej oraz centra aktywności lokalnej. Można było również podziwiać wytwarzane rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem.

 

Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking oraz przejazd rowerowy w ramach akcji „Jazda z miasta".

Wszystkiemu towarzyszyła słoneczna pogoda i miła atmosfera. Uczestnicy Niezapominajki na długo zapamiętają majówkę z leśnikami.

Tekst pochodzi ze strony www.radom.lasy.gov.pl


VIII Szachowe Mistrzostwa Leśników

W dniach 28-29 stycznia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni -Letnisku odbyły się Mistrzostwa Szachowe pracowników z obszaru Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Mistrzem został Leszek Gębski z RDLP w Radomiu, a najlepsza była drużyna z Nadleśnictwa Łagów.

8 edycję turnieju, w której zmierzyło się 12 uczestników otworzył Dyrektor Andrzej Matysiak. Tegoroczne mistrzostwa po raz drugi miały charakter turnieju klasyfikacyjnego. Oznacza to, że zawodnicy mieli możliwość zdobycia nawet II kategorii szachowej. Z możliwości jakie daje turniej tej rangi skorzystał Kolega Jacek Malowaniec (Nadleśnictwo Grójec), awansował on do III kategorii szachowej, oraz Kolega Tomasz Borcuch (Nadleśnictwo Starachowice), który zdobył kategorie szachową. Niezmiernie miłe jest to, że rozgrywki dają możliwość sportowego rozwoju naszym pracownikom. Marek Szary odwołał się do patrona mistrzostw podkreślając jego zasługi w organizacji zawodów:

"Jan Przygodzki był wspaniałą postacią, doskonałym leśnikiem, a jednocześnie pasjonatem szachów i to on był inicjatorem gry w szachy w radomskiej dyrekcji. Dziękuję bardzo organizatorom za to, że to imię w ten sposób honorują."

Tegoroczni zwycięzcy reprezentować będą RDLP w Radomiu na Krajowych Mistrzostwach Leśników, które odbędą się w Janowie Lubelskim w dniach 25-28 lutego. Z zawodnikami z innych dyrekcji zmierzą się: Leszek Gębski (RDLP w Radomiu), Mateusz Janus (Nadleśnictwo Lągów), Jacek Malowaniec oraz Sebastian Rodkiewicz (Nadleśnictwo Łagów).

Serdeczne podziękowania należą się Panu Jackowi Sieczkowskiemu - sędziemu klasy państwowej - który czuwał nad tym, aby poziom turnieju spełnił najwyższe normy. Nad organizacją turnieju czuwał Kolega Leszek Gębski - kierownik turnieju, a jednocześnie Mistrz szachowy - w tym roku już drugi raz z rzędu zdobył Puchar Dyrektora.

Klasyfikacja indywidualna Zawodów:

1. Andrzej Kania (nie klasyfikowany w kategorii leśników)

2. Leszek Gębski

3. Mateusz Janus

4. Jacek  Malowaniec

5. Sebastian Rodkiewicz

6. Marek Dziurzyński

7. Tomasz Borcuch

8. Michał Farys

9. Karol Podsiadło

10. Artur Golczewski

11. Zbigniew Mleczko

12. Michał Adamus

Klasyfikacja zespołowa zawodów:

1. Nadleśnictwo Łagów

2. Nadleśnictwo radom

3. RDLP w Radomiu

 

Tekst artykułu i zdjęcia pobrano ze strony  www.radom.lasy.gov.pl

 

 


135 lat radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych

11 grudnia w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku miała miejsce konferencja poświęcona ludziom w 135-letniej historii radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych połączona ze spotkaniem wigilijnym.

Konferencja ,,Ludzie w 135-letniej historii radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych" poświęcona została ludziom, którzy pracowali i pracują dla dobra radomskich
i świętokrzyskich lasów. Było to ostatnie wydarzenie kończące obchody jubileuszu 135-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk naukowych, instytucji współpracujących z RDLP w Radomiu, obecni i emerytowani kierownicy jednostek radomskiej dyrekcji, a także pracownicy biura RDLP.

Podczas konferencji odsłonięto tablicę  upamiętniającą wybudowanie w roku jubileuszu sali konferencyjnej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku  i poświęcono salę.

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie http://www.radom.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/konferencja-ludzie-w-135-letniej-historii-radomskiej-dyrekcji-lp-#.VnepOF4Ysxg


Święto Polskiej Niezapominajki 2015

24 maja 2015 r. Święto Polskiej Niezapominajki

RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Radom oraz pozostałe nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Puszcza Kozienicka" zapraszają na XIV Święto Polskiej Niezapominajki. Rozpoczęcie o godzinie 11.00.

Leśnicy Nadleśnictw LKP "Puszcza Kozienicka": Radom, Kozienice i Zwoleń oraz RDLP w Radomiu na cyklicznej imprezie organizowanej w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku będą promować realizowaną przez LP zrównoważoną gospodarkę leśną oraz funkcje ekologiczne i społeczne lasów, ze szczególnym uwzględnieniem płynących z nich korzyści. program XIV Święta Polskiej Niezapominajki wpisuje się w realizację tegorocznej kampanii LP, przebiegającej pod hasłem: "Lasy Państwowe. Zapraszamy" oraz świętowanie jubileuszu 135-lecia RDLP w Radomiu.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, pokazy sokolnictwa i inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw LKP "Puszcza Kozienicka" i instytucji partnerskich. Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. W imprezie udział wezmą mieszkańcy regionu oraz przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz, leśnicy, organizacje zajmujące się ochroną przyrody, lokalni twórcy.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Varius Manx!

Do Ośrodka można dojechać bezpłatnym autobusem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Radomiu :

I przystanek ul. Struga (przy Galerii Słonecznej) odjazd o godz. 10.00, 10.30, 11.00, 11.30

II przystanek na osiedlu Gołębiów ( za stacją paliw Orlen)

Powrót z Ośrodka w godzinach : 14.30, 15.00, 15.30. 

 


XX Walny Zjazd Delegatów KSPL NSZZ SOLIDARNOŚĆ

XX Walny Zjazd Delegatów Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ SOLIDARNOŚĆ  21-23.10.2015 r.

Warsztaty pt. Dni Rozwoju Edukatorów Leśnych


Centrum Informacyjne Lasów Państwowych organizuje w dniach 27-29 października 2015  warsztaty pt. Dni Rozwoju Edukatorów Leśnych.

III Konferencja naukowa "Edukacja przygodą"

Niemal 120 osób z całej Polski w dniach 16-17.10.2015 r zgłębiało tematykę pedagogiki przygodą. To już trzecia konferencja z cyklu "Edukacja przygodą".

XIV Święto Polskiej Niezapominajki

Za nami XIV Święto Polskiej Niezapominajki. 24 maja do Jedlni-Letnisko przybyli miłośnicy lasów i aktywnego wypoczynku. Nie zabrakło leśnych atrakcji i wielkich muzycznych przebojów.

Święto Polskiej Niezapominajki już po raz XIV odbyło się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Leśnicy z Nadleśnictwa Radom, przy współpracy pozostałych nadleśnictw wchodzących w skład LKP „Puszcza Kozienicka" (Kozienice i Zwoleń) oraz RDLP w Radomiu, przygotowali dla swoich gości leśne atrakcje. Wiele z nich łączyło się ze świętowanym w tym roku jubileuszem 135-lecia radomskiej dyrekcji LP oraz realizowaną przez LP kampanią „Lasy Państwowe. Zapraszamy", promującą m.in. korzyści płynące z rekreacji na terenach leśnych.

Tuż przed godziną 11.00 pod tablicą upamiętniającą pomysłodawcę Święta Polskiej Niezapominajki, a od 2012 roku patrona Leśnego Ośrodka Edukacyjnego w Jedlni-Letnisku –redaktora Andrzeja Zalewskiego, odbyło się otwarcie uroczystości i złożenie kwiatów. Obchody otworzyli dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Tomasz Sot oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz. Od samego początku w uroczystościach uczestniczyła Bożena Zalewska – żona redaktora Eko Radia, gość specjalny radomskich leśników.

Po chwili leśnicy i ich goście przenieśli się pod scenę, gdzie Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom przywitał i zaprosił wszystkich do uczestnictwa w bogatym programie majówki. Następnie, dowodzenie na scenie przejęły harcerki z radomskiego szczepu im. Orląt Lwowskich. Jako pierwszy, na niezapominajkowej scenie zagościł Zespół Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Radomiu, świętujący uczestnictwo w zakończonym dzień wcześniej Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Sygnaliści przywieźli z niego dyplom zaświadczający o wpisaniu zespołu na listę członków grupowych Klubu Sygnalistów Myśliwskich Polskiego Związku Łowieckiego, który – korzystając z bytności na scenie – przekazali Dyrektorowi RDLP w Radomiu. Dyrektor Tomasz Sot podkreślił różnorodność pasji, które towarzyszą pracy leśników z terenu RDLP w Radomiu i pogratulował sygnalistom. Pasjonaci muzyki myśliwskiej zaprezentowali zebranym konkursowy zestaw sygnałów myśliwskich i wprowadzili publiczność w atmosferę łowów.

Scena pełna atrakcji

Gdy przycichł dźwięk rogów myśliwskich, na scenę wkroczył Bajarz z Leśnej Polany – Szymon Wojsztyn, który zajął publiczność swoimi leśnymi opowieściami. Później scenę opanowały dzieci! Po raz jedenasty na scenie LOE w Jedlni-Letnisku wystąpiły przedszkolaki z przedszkola „Niezapominajka" w Radomiu. Po nich swoje umiejętności sceniczne zaprezentowały zespoły z Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych w Radomiu, przedszkolaki z Myśliszewic i Jedlni-Letnisko, PSP im. Stefana Żeromskiego w Janowie, PSP im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu oraz ZSO im. Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisku. Oprócz grup szkolnych, swój czas na scenie mieli wokaliści ze Studia piosenki „FERMATA" z Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu. Po występach dzieci i młodzieży, na scenie zagościła gwiazda – zespół Varius Manx! Koncert przyciągnął tłumy.

 

Każdy mógł znaleźć coś dla siebie

W czasie występów artystycznych, na placu okalającym scenę było równie ciekawie. Na piknik edukacyjny przybyli i wystawili swoje stoiska m.in.: leśnicy, przyrodnicy, twórcy ludowi, organizacje i instytucje współpracujące z LP. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Miłośnicy sokolnictwa podziwiali ptaki drapieżne i rozmawiali z ich opiekunami. Na młodych przyrodników czekał mobilny punkt edukacyjny Nadleśnictwa Olsztynek, na którym zgłębiali tajniki krążenia wody w przyrodzie. Smakosze degustowali dary lasu, m.in. miód i naturalne wyroby. Entuzjaści zdrowego stylu życia mogli uzyskać porady dietetyczne. Amatorzy ruchu na świeżym powietrzu korzystali ze ścianki wspinaczkowej i pompowanych zjeżdżalni. W trakcie pikniku do LOE w Jedlni-Letnisku przybyli uczestnicy rajdu rowerowego „Jazda z miasta", na chętnych czekała również wyprawa nordic walking po Puszczy Kozienickiej. Ciekawostką były pokazy Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu, prezentującej broń używaną w szermierce, walkę floretem i szablą oraz szermierkę na bagnety.

Aby przypomnieć o przypadającym w tym roku jubileuszu 135-lecia radomskiej dyrekcji Lasów Państwowych, w budynku Leśnego Ośrodka Edukacyjnego, leśnicy udostępnili wystawę historyczną, przedstawiającą losy leśnictwa radomsko-kieleckiego. Można ją było oglądać przez cały czas trwania pikniku.

"Intencja święta jest jedna: niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych - serdecznych Polaków" - mawiał red. Andrzej Zalewski.

Święto Polskiej Niezapominajki po raz kolejny zgromadziło leśników, przyrodników i wszystkich, którzy kochają spędzać czas w lesie. Idea zapoczątkowana w 2002 roku przez redaktora radiowej Jedynki – Andrzeja Zalewskiego przetrwała. Niezapominajka stała się symbolem promującym walory przyrodnicze, ochronę środowiska i różnorodności biologicznej Polski. Co roku gromadzi i jednoczy miłośników lasu na wspólnym świętowaniu.


Sportowy brydż leśników

Od 12 do 15 listopada w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisko (Nadleśnictwo Radom) rywalizowało ze sobą 64 zawodników z całej Polski. XXVII Mistrzostwa Polski Leśników w Brydżu Sportowym miały świetną, sportową atmosferę.

Brydż sportowy, czyli turniej indywidualny, par na maksy (zapis maksymalny), par na IMPy (punkty meczowe), teamów …

Brydż sportowy to logiczna gra karciana, w której wynik osiągnięty w danym rozdaniu jest porównywany z wynikami osiągniętymi przez innych graczy rozgrywających to samo rozdanie z tym samym układem kart.

 

Mistrzostwa leśników w brydżu sportowym uznawane są przez Polski Związek Brydża Sportowego za środowiskowe mistrzostwa Polski. W skład tzw. kongresu brydżowego wchodzą: turniej indywidualny, par (IMPy – punkty meczowe i maksy – zapis maksymalny) oraz turniej teamów.

Dla wytrwałych zorganizowano turniej nocny. 1 miejsce zdobyli Zbigniew i Bartosz Hałaczkiewicz – ojciec i syn z Nadleśnictwa Herby.

Warto podkreślić, że brydż to gra, która rozwija umiejętność strategicznego myślenia i podejmowania decyzji. Jednym słowem, w brydża grać warto! Dodatkowo wspólna gra integruje nie tylko leśników, ale i rodziny. Od lat w mistrzostwach uczestniczy Maria Dąbek-Biedrzycka wraz z braćmi Pawłem i Przemysławem (Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie).

 

Mistrzowie

 

Wyniki poszczególnych konkurencji

Turniej indywidualny:

1.    Jacek Kokociński (klub RDLP w Poznaniu)

2.    Zbigniew Hałaczkiewicz (Nadleśnictwo Herby)

3.    Paweł Jesionka (RDLP w Olsztynie)

 

Turniej par (na zapis maksymalny):

1.    Zbigniew Szumigalski, Dariusz Lisiecki (Nadleśnictwo Grodziec)

2.    Tomasz Nowakowski, Jacek Kokociński (PROLAS Gorzów, RDLP Poznań)

3.    Zdzisław Zackiewicz, Wiktor Ilwicki (Nadleśnictwo Olecko, RDLP w Białymstoku)

 

Turniej par (na punkty meczowe):

1.    Zdzisław Zackiewicz, Wiktor Ilwicki (Nadleśnictwo Olecko, RDLP w Białymstoku)

2.    Zbigniew Szumigalski, Dariusz Lisiecki (Nadleśnictwo Grodziec)

3.    Jerzy Gosiewski, Jerzy Gryzio (RDLP w Olsztynie)

 

Turniej teamów:

1.    RDLP w Poznaniu (Jacek Kokociński, Dariusz Lisiecki, Tomasz Nowakowski, Zbigniew Szumigalski)

2.    RDLP w Zielonej Górze (Bartosz Heyduk, Dariusz Kiewlicz, Zbigniew Nahorski, Jacek Śliwiński)

3.    Białystok I (Wiktor Ilwicki, Marcin Janiuk, Wiesław Komarewski, Zdzisław Zackiewicz)

 

Końcowa klasyfikacja kongresowa (tytuły mistrzowskie):

Klasyfikacja indywidualna

1.    Dariusz Lisiecki

2.    Jacek Kokociński

3.    Zdzisław Zackiewicz

4.    Jacek Śliwiński

5.    Dariusz Kiewlicz

 

Klasyfikacja wg zakładów

1.    RDLP w Olsztynie

2.    RDLP w Toruniu

3.    Nadleśnictwo Czarne Człuchowskie

 

 

Dyplomy, puchary i inne atrakcje

Dla uczestników zawodów Nadleśnictwo Radom zorganizowało zwiedzanie rezerwatu przyrody „Jedlnia", który sąsiaduje z ośrodkiem. Po rezerwacie oprowadzał leśniczy Zdzisław Żaczek, który opowiadał o drzewostanach sosnowych naturalnego pochodzenia oraz miejscach pamięci, które są świadectwem burzliwej historii Puszczy Kozienickiej.

 

Na zakończenie zostały wręczone puchary, dyplomy i nagrody. Wręczali je: zastępca dyrektora RDLP w Radomiu ds. ekonomicznych Tomasz Krawczyk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Jacek Karaśkiewicz i przedstawiciele związków zawodowych leśników – Barbara Iwańska i Marek Szary. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwał Artur Golczewski z Nadleśnictwa Radom, na co dzień komendant Straży Leśnej.

 

Specjalne wyróżnienie otrzymały uczestniczące w zawodach kobiety. Wyróżnienia otrzymały także jednostki, które były najliczniej reprezentowane.

 

Patronat honorowy nad Mistrzostwami objęli Adam Wasiak – Dyrektor Generalny Lasów Państwowych oraz Tomasz Sot – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

 

Wśród organizatorów, fundatorów pucharów, nagród i upominków byli: DGLP, RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Radom, ZLP w RP, NSZZ „Solidarność", SITLiD.

 

Sędziowali: Grzegorz Pogodziński i Piotr Śmieliński.

 

Następne mistrzostwa w toruńskiej RDLP!


Święto Polskiej Niezapominajki

W niedzielę 18 maja na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego im. redaktora Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku odbyło się już po raz trzynasty Święto Polskiej Niezapominajki. W programie obchodów nie zabrakło licznych atrakcji.

Chętni mogli wysłuchać koncertów:  zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Zespołu Sygnalistów Myśliwskich ,,Leśna Brać" reprezentującego   Nadleśnictwa   Spychowo   i  Strzałowo  oraz   Orkiestry   Reprezentacyjnej
Lasów   Państwowych  w  Tucholi.   Przygotowano    wiele   występów   zespołów   dziecięcych
i młodzieżowych oraz liczne prezentacje twórczości artystów.

Obchody  Święta   rozpoczęły   się   złożeniem  kwiatów  pod  tablicą  poświęconą  pamięci red. Andrzeja  Zalewskiego  – miłośnika  przyrody i inicjatora  Święta  Polskiej Niezapominajki.
Na uroczystościach  byli obecni przedstawiciele ogólnokrajowych i lokalnych władz m.in.:  Ewa Kopacz – Marszałek Sejmu,  Julia Pitera – Poseł na Sejm RP, Andrzej Kosztowniak – Prezydent Miasta Radom, Piotr Leśnowolski – Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko, Marek Janeczek – Burmistrz Miasta Pionki, Zdzisław Karaś – Wójt Gminy Jastrzębia, przedstawiciele  służb  mundurowych, oświaty, Kozienickiego  Parku   Krajobrazowego,  instytucji  współpracujących
z Lasami Państwowymi, leśnicy, licznie przybyli sympatycy Święta.

Ekspozycje przyrodnicze przygotowali leśnicy z Nadleśnictw tworzących Leśny Kompleks Promocyjny ,,Puszcza Kozienicka": Kozienice, Radom i  Zwoleń, Centrum Edukacji Przyrodniczej Nadleśnictwa Marcule, Nadleśnictwa Olsztynek i Iława, Kozienicki Park Krajobrazowy im. Profesora Ryszarda Zaręby. Imprezę prowadziła Aleksandra Szwed.
Dla chętnych przygotowano wiele konkursów  o tematyce przyrodniczo-leśnej. Nagrodami były m.in. sadzonki drzew leśnych.  Przyjechało  wielu  wystawców  prezentujących rękodzieła
i wyroby regionalne. Na trasę po Puszczy Kozienickiej wyruszyli uczestnicy marszu Nordic Walking. Patronat nad XIII edycją Święta Polskiej Niezapominajki objął  Pierwszy Program Polskiego Radia.

Imprezie towarzyszyła słoneczna pogoda, wszystkim dopisywał znakomity humor.